Jaki jest zasięg samochodu elektrycznego?
Chcesz dowiedzieć się więcej o praktyczności i zaletach pojazdów elektrycznych? Jak często trzeba ładować akumulator? Sprawdź, jaki jest zasięg samochodu elektrycznego na jednym ładowaniu i przekonaj się, jak wpływa na niego ma rodzaj zastosowanego akumulatora oraz styl jazdy kierowcy.

Czy zasięg samochodu elektrycznego pasuje do mojego stylu życia i potrzeb?
Zastanawiasz się, czy można polegać na aucie elektrycznym podróżując od punktu A do punktu B bez konieczności zatrzymywania się na długie godziny ładowania? Spokojnie, nie ma czym się martwić. Najnowsze auta elektryczne bez problemu radzą sobie z większością codziennych podróży bez przerwy na ładowanie akumulatora.
Czy wiesz, że…połowa codziennych podróży to dystans mniejszy niż 8 km?(1)
Nowoczesne pojazdy elektryczne mogą pochwalić się średnim zasięgiem ok. 275 km. Niektóre modele, takie jak Kia e-Niro czy Kia e-Soul mogą przejechać aż do 455 km! Tak naprawdę jednak doświadczenie mówi, że dystans ponad połowy codziennych podróży wynosi mniej niż 8 km. Warto się zatem zastanowić, jak często w ciągu jednego dnia pokonujesz na przykład 200 km. Zwykle zdarza się to raczej rzadko, a zatem samochody elektryczne doskonale spełniają oczekiwania większości osób w zakresie przemieszczania się na co dzień.
Jeszcze dalej na jednym ładowaniu
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie zasięgu auta elektrycznego. Mają na niego bowiem wpływ rozmaite czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli zależy Ci na zmaksymalizowaniu zasięgu, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Indywidualny styl jazdy
-
Zasada jest prosta – im wyższą prędkością się poruszasz tym więcej zużywasz energii. Im mocniej dociskasz pedał gazu, tym większy jest to wysiłek dla akumulatora.
Ukształtowanie terenu i warunki na drodze
Zarówno topografia terenu jak i warunki na drodze mają niebagatelny wpływ na zasięg pojazdu elektrycznego. Jazda na wzniesieniach skutkuje większym zużyciem energii niż jazda po płaskim terenie.
Wyposażenie samochodu i masa całkowita
Na szybkość rozładowywania się akumulatora wpływ ma także całkowita masa samochodu, liczba pasażerów oraz ciężar przewożonego bagażu. Nie bez znaczenia jest też korzystanie z dodatkowych systemów, które dodatkowo zużywają energię.
Warunki atmosferyczne i temperatura
Pamiętaj, że zarówno w chłodne dni, jak i podczas upałów auto elektryczne będzie zużywać więcej energii, aby utrzymać temperaturę akumulatora na optymalnym poziomie i zapewnić komfortowe warunki wewnątrz auta dla wszystkich pasażerów.
Kilka wskazówek jak zwiększyć zasięg
W jaki sposób można ograniczyć zużycie energii w samochodzie elektrycznym i tym samym zwiększyć zasięg?
Gdzie i w jaki sposób można ładować auto elektryczne?
Jeśli chodzi o ładowanie samochodu elektrycznego, masz do wyboru wiele możliwości. Wszystko zależy od Twoich codziennych zajęć i przyzwyczajeń. Jeśli będziesz ładować swoje auto pod domem, w miejscu pracy albo korzystając z którejś z pobliskich ładowarek, może się okazać, że ominą Cię nieplanowane przystanki.
Czas ładowania akumulatora zależy od typu przyłącza i rodzaju ładowarki, jednak technicznie sam proces jest równie prosty, jak w przypadku ładowania telefonu komórkowego.
Ładowanie samochodu elektrycznego: szybko i w dowolnym miejscu
-
Ładowanie w domu
Najbardziej powszechnym i oszczędnym sposobem jest ładowanie samochodu elektrycznego w miejscu zamieszkania. Co prawda jest to nieco trudniejsze, gdy korzysta się z miejsca postojowego nieco oddalonego od miejsca zamieszkania, jednak deweloperzy coraz częściej dbają o zapewnienie mieszkańcom dostępu do ładowarek na osiedlowych parkingach. Jeśli jeszcze jej nie masz, warto zaopatrzyć się we własną, domową stację ładowania. W wielu krajach osoby korzystające z pojazdów elektrycznych mogą liczyć na dofinansowanie instalacji takiego urządzenia. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak podłączyć samochód do ładowania, iść do domu, a rano odjechać do pracy z akumulatorem naładowanym do pełna.
-
Ładowanie w miejscu pracy
Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość ładowania samochodu w miejscu pracy. To świetna wiadomość dla milionów kierowców elektrycznych samochodów na całym świecie. Powrót do domu po wyczerpującym dniu pracy z akumulatorem naładowanym do pełna to duża wygoda.
-
Ładowanie auta na ogólnodostępnych stacjach ładowania
Sieć publicznych stacji ładowania nieustanie się rozrasta. Jest ich coraz więcej zwłaszcza na obszarach miejskich. Niektóre firmy mają swoje punkty w całym kraju, inni dostawcy tego typu usług specjalizują się w lokalnych rynkach. Część ładowarek działa zupełnie za darmo, a opłaty pobierane są najczęściej za korzystanie ze stacji szybkiego ładowania. Coraz więcej stacji benzynowych oraz punktów postojowych przy autostradach jest wyposażonych również w wygodną ładowarkę pojazdów elektrycznych.
Gdzie znajdę najbliższą stację ładowania?
Aby znaleźć najbliższy punkt ładowania, najlepiej skorzystać z jednej ze specjalnych aplikacji, które pokazują na mapie stacje ładowania w okolicy. Dzięki temu w mgnieniu oka dowiesz się, dokąd się udać.
Kilka wskazówek jak ładować pojazd elektryczny
Pojazdy elektryczne różnią się między sobą rodzajem gniazda do ładowania, w jaki są wyposażone. Wystarczy jedynie wiedzieć, jaki typ jest odpowiedni dla Twojego auta, a cała reszta jest niezwykle prosta. Musisz pamiętać o dwóch złączach. Jedną część przewodu podłączasz do samochodu, a drugą część wkładasz go do gniazda ładowarki. Wszystko zależy od modelu samochodu, miejsca ładowania (w domu, w pracy, na stacji) oraz zastosowanego w danym aucie mechanizmu ładowania.
Wyróżniamy trzy główne tryby ładowania aut elektrycznych – bardzo szybkie, szybkie oraz standardowe. Istnieją cztery główne typy przyłączy – Typ 1, Typ 2, Typ 2 Combo (CCS) oraz CHAdeMO.
Do każdego rodzaju ładowarki pasują określone typy przyłączy przystosowanych do niskiego lub wysokiego napięcia, do ładowania prądem stałym lub zmiennym. W praktyce jednak wystarczy wiedzieć, że korzystasz z ładowarki wyposażonej w pasujące do Twojego auta przyłącze. Kupując elektryczny samochód warto zapytać sprzedawcę, jaki rodzaj domowej ładowarki będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
Miejsce i czas ładowania, kable i wtyczki mogą się różnić, jednak ogólne zasady są proste i niezmienne: parkujesz, podłączasz… i to wszystko!
Ile czasu zajmuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Biorąc pod uwagę różnorodność samochodów elektrycznych, różne typy przyłączy i ładowarek, trudno się dziwić, że również czas potrzebny na naładowanie akumulatora może być w każdym przypadku inny. Co do zasady, czas ładowania zależy przede wszystkim od specyfikacji danego modelu samochodu oraz trybu ładowania. Warunkuje go też moc stacji ładowania w kilowatach (kW) oraz możliwości Twojego samochodu w tym zakresie. Im większa moc ładowarki, tym szybciej samochód będzie naładowany.
Gdy już wiesz, jakie możliwości ładowania oferuje Twoje auto, możesz wybrać jedną z opcji. Decyzja zwykle zależy od tego, czy masz dużo czasu, czy akurat liczy się każda chwila. W tym drugim wypadku nieoceniona będzie szybka ładowarka.
Ile czasu zajmuje przeciętnie ładowanie w 100% elektrycznych samochodów Kia
W zależności od wybranego trybu ładowania, średni czas ładowania akumulatora waha się od godziny w przypadku szybkiej ładowarki do całej nocy dla wolniejszej, domowej stacji.
Zestawienie trybów i szybkości ładowania
-
Wolne ładowanie (AC)
- Większość domowych stacji ładowania ma moc od 3 do 7 kW, a zatem działają dość wolno.
- W zależności od specyfikacji akumulatora, do jego naładowania do pełna przeciętnie potrzeba od 8 do 24 godzin (najlepiej robić to przez noc).
- Domowe ładowarki umożliwiają ładowanie akumulatora za pomocą prądu o napięciu 220 V i wymagają specjalnego przewodu. Wolne ładowarki najczęściej korzystają ze standardowego, domowego przyłącza (lub gniazda Typu 2).
- W autach elektrycznych potrzebne do ładowania urządzenia dostępne są w standardzie, więc nie ma potrzeby instalowania dodatkowych.
- Przy zakupie tego typu auta otrzymasz specjalny kabel. Z jednej jego strony znajduje się standardowa, domowa wtyczka, a z drugiej taka, którą należy podłączyć do samochodu.
-
Szybkie ładowanie (AC)
- Stacje ładowania w miejscach pracy oraz niektóre publiczne stacje ładowania należą zwykle do tej kategorii i charakteryzują się mocą od 11 do 22 kW.
- W zależności od specyfikacji akumulatora w danym modelu auta, ładowanie do pełna zajmuje średnio od 3 do 6 godzin.
- Czas ładowania może się wydłużyć podczas niskich temperatur.
- Ładowanie odbywa się za pomocą gniazda z prądem zmiennym o napięciu 220 V i wymaga zainstalowania odpowiedniej stacji ładowania.
- Najpopularniejsze przyłącza dla tej kategorii ładowarek to Typ 1 oraz gniazdo Typu 2.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? – Finansowe szczegóły eksploatacji.
Ładowanie samochodu elektrycznego jest zaskakująco tanie. Faktycznie koszty ładownia mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania, cen dostawcy prądu czy też samego miejsca ładowania, jedno jest jednak pewne – na pewno jest to tańsze niż tankowanie tradycyjnego auta. Przyjrzyjmy się temu z bliska…
Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu
Większość ludzi decyduje się na ładowanie auta elektrycznego w domu. Jest to z pewnością najtańsze rozwiązanie ze względu na z reguły niższą cenę energii w nocy (w zależności od miejsca zamieszkania). Rzeczywiście ponoszone koszty będą się różnić w zależności od cen prądu danego dostawcy. Warto więc poszukać najkorzystniejszych cenowo rozwiązań.
Jeśli jeszcze jej nie masz, warto zainstalować własną, domową stację ładowania. Koszty takiego przedsięwzięcia różnią się w zależności od modelu i technologii. W niektórych miejscach można liczyć na dofinansowanie rządowe, a nawet na sfinansowanie takiej inwestycji w całości. Już możesz zacząć oszczędzać!
Koszt ładowania pojazdu elektrycznego na publicznej stacji
Gdy pojawi się konieczność naładowania akumulatora w trasie, najwygodniej skorzystać ze stacji ładowania. Także w tym przypadku ceny znacznie się różnią i będą wyższe niż w przypadku ładowania samochodu w domu, chociaż zdarzają się stacje, które w ogóle nie pobierają opłat za swoje usługi.

Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z darmowych stacji ładowania. Ci, którzy dopiero niedawno przesiedli się z tradycyjnych samochodów do aut elektrycznych, często mogą liczyć na atrakcyjne pakiety ładowania lub specjalne zniżki nawet przez kilka pierwszych lat użytkowania pojazdu.
Warto zbadać lokalną infrastrukturę w tym zakresie i możliwe warianty płatności. Można też wypróbować kilka różnych stacji, poprosić o wycenę i wybrać najlepszą dla siebie ofertę, zarówno pod względem kosztów, jak i indywidualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że korzystanie ze stacji szybkiego ładowania na prąd stały co do zasady jest droższe niż używanie domowej ładowarki – choć i tak koszty zawsze będą niższe niż w przypadku tankowania tradycyjnych samochodów. Większość właścicieli aut elektrycznych stawia na codzienne ładowanie samochodu w domu przez noc, a z publicznych stacji korzysta jedynie podczas dalszych podróży lub w nagłych wypadkach.
Trzy porady: Jak zaoszczędzić jeszcze więcej?
Co to jest samochód hybrydowy i jak działa?
W skrócie: Dlaczego warto wybrać samochód z napędem hybrydowym?
Auto hybrydowe zamiast jednego ma dwa napędy.
Tradycyjny samochód jest napędzany wyłącznie silnikiem spalinowym, pojazd elektryczny zasilany jest akumulatorem, natomiast auto hybrydowe jest wyposażone jednocześnie w oba napędy.
Hybryda może korzystać wyłącznie z silnika benzynowego lub używać go w połączeniu z silnikiem elektrycznym, aby zaoszczędzić paliwo czy odzyskiwać energię (np. podczas ruszania, swobodnego zjeżdżania ze wzniesień, zwalniania czy hamowania).
Zwiększa to wydajność samochodu i gwarantuje oszczędność paliwa, zwłaszcza podczas jazdy w mieście.
Bardziej szczegółowo: Tak działa samochód hybrydowy.
Często mówi się, że hybrydy w optymalny sposób łączą w sobie największe zalety spalinowych i elektrycznych samochodów i jest to całkowita prawda. Pojazd hybrydowy może w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy silnikami lub korzystać z obu jednocześnie. Wszystko po to, by maksymalnie zwiększyć wydajność auta i jak najwięcej zaoszczędzić – energii i pieniędzy.
Współpraca obu silników trwa przez cały czas podczas jazdy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
-
Ruszanie
Podczas ruszania, do momentu osiągnięcia prędkości ok. 25 km/h, samochody hybrydowe mogą korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego. To jeden z powodów, dla których hybrydy tak świetnie sprawdzają się w warunkach miejskich.
-
Jazda z umiarkowaną prędkością
Podczas podróżowania z umiarkowaną prędkością, hybrydy korzystają głównie z silnika spalinowego, bo wtedy działa on najefektywniej. Umożliwia on również odzyskiwanie energii.
-
Gwałtowne przyspieszanie
Gdy mocno przyciskasz pedał gazu, załączają się oba silniki. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi rozdziału energii, który w tej samej chwili łączy moment obrotowy obu jednostek napędowych.
-
Hamowanie i swobodne zjeżdżanie ze wzniesień
Kiedy zdejmujesz nogę z gazu lub hamujesz, hybryda uruchamia system inteligentnego hamownia regeneracyjnego. Co się wtedy dzieje? Moc przestaje być przekazywana na koła, a energia powstająca przy ich swobodnym obracaniu się jest odzyskiwana podczas zwalniania. Dzięki temu akumulator może się ładować podczas jazdy.
-
Zatrzymywanie auta
Za każdy razem, kiedy naciskasz pedał hamulca, aby całkowicie zatrzymać samochód, hybryda wyłącza oba silniki. Podczas postoju system audio czy światła działają wtedy dzięki energii nagromadzonej w akumulatorze.
Co to jest hybryda typu plug-in?
Wyróżniamy dwa główne typy pojazdów hybrydowych: tzw. pełne hybrydy i hybrydy typu plug-in.
Pod wieloma względami są do siebie dość podobne, z jedną zasadniczą różnicą: klasyczny samochód hybrydowy nie posiada gniazda, umożliwiającego ładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła. Odbywa się to wyłącznie dzięki technologii inteligentnego odzyskiwania energii przy pomocy silnika spalinowego. Hybryda typu plug-in działa w dokładnie taki sam sposób – z jedną różnicą. Posiada dużo większy akumulator i daje możliwość jego ładowania z gniazdka elektrycznego. Pozwala to zwiększyć zasięg samochodu na samym silniku elektrycznym aż do 49 kilometrów.
Bardziej szczegółowo: Tak działa samochód hybrydowy.
Często mówi się, że hybrydy w optymalny sposób łączą w sobie największe zalety spalinowych i elektrycznych samochodów i jest to całkowita prawda. Pojazd hybrydowy może w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy silnikami lub korzystać z obu jednocześnie. Wszystko po to, by maksymalnie zwiększyć wydajność auta i jak najwięcej zaoszczędzić – energii i pieniędzy.
Współpraca obu silników trwa przez cały czas podczas jazdy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
-
Ruszanie
Podczas ruszania, do momentu osiągnięcia prędkości ok. 25 km/h, samochody hybrydowe mogą korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego. To jeden z powodów, dla których hybrydy tak świetnie sprawdzają się w warunkach miejskich.
-
Jazda z umiarkowaną prędkością
Podczas podróżowania z umiarkowaną prędkością, hybrydy korzystają głównie z silnika spalinowego, bo wtedy działa on najefektywniej. Umożliwia on również odzyskiwanie energii.
-
Gwałtowne przyspieszanie
Gdy mocno przyciskasz pedał gazu, załączają się oba silniki. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi rozdziału energii, który w tej samej chwili łączy moment obrotowy obu jednostek napędowych.
-
Hamowanie i swobodne zjeżdżanie ze wzniesień
Kiedy zdejmujesz nogę z gazu lub hamujesz, hybryda uruchamia system inteligentnego hamownia regeneracyjnego. Co się wtedy dzieje? Moc przestaje być przekazywana na koła, a energia powstająca przy ich swobodnym obracaniu się jest odzyskiwana podczas zwalniania. Dzięki temu akumulator może się ładować podczas jazdy.
-
Zatrzymywanie auta
Za każdy razem, kiedy naciskasz pedał hamulca, aby całkowicie zatrzymać samochód, hybryda wyłącza oba silniki. Podczas postoju system audio czy światła działają wtedy dzięki energii nagromadzonej w akumulatorze.
Co to jest hybryda typu plug-in?
Wyróżniamy dwa główne typy pojazdów hybrydowych: tzw. pełne hybrydy i hybrydy typu plug-in.
Pod wieloma względami są do siebie dość podobne, z jedną zasadniczą różnicą: klasyczny samochód hybrydowy nie posiada gniazda, umożliwiającego ładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła. Odbywa się to wyłącznie dzięki technologii inteligentnego odzyskiwania energii przy pomocy silnika spalinowego. Hybryda typu plug-in działa w dokładnie taki sam sposób – z jedną różnicą. Posiada dużo większy akumulator i daje możliwość jego ładowania z gniazdka elektrycznego. Pozwala to zwiększyć zasięg samochodu na samym silniku elektrycznym aż do 49 kilometrów.